tr

Part Time İş İlanları | Forum

Sevda Yazar
Sevda Yazar Eylül 14 '20
Part Time İş İlanları 

Yarı zamanlı iş olarak da bilinen part time iş; işveren ile çalışan arasında karşılıklı anlaşma ile oluşan, normal iş süresinden daha az olan düzenli çalışma şeklinde tanımlanmaktadır. Yasalarda ise; “kısmi süreli çalışma” olarak belirtilen part time çalışma modeli, özellikle kıta Avrupası’nda sıklıkla tercih edilmektedir. Türkiye’de ise bu çalışma şekli günden güne yaygınlık kazanmakta ve gerek iş arayanlar gerekse işverenler part time çalışma konusunda daha fazla arayışta bulunmaktadırlar. 


Part time iş ilanları çoğunlukla öğrenciler, ev hanımları ve emekliler tarafından tercih edilmektedir. Hem bir iş sahibi olup para kazanmak hem de evdeki ya da okuldaki diğer sorumluluklarınızı yerine getirmek istiyorsanız yarı zamanlı iş ilanları size oldukça uygundur. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), günlük çalışma süresinden daha kısa süreli çalışmayı ifade eden part time çalışmada olması gereken bazı unsurları şu şekilde sıralamıştır: Haftalık çalışma süresinin, normal çalışma süresinden önemli ölçüde az olması; bu çalışmasının düzenli ve sürekli olması, yarı zamanlı çalışmanın gönüllü olarak yani çalışan kişinin istek ve tercihi ile olmasıdır. Süre, gönüllülük, düzenlilik ve süreklilik etmenleri; yarı zamanlı çalışmayı diğer çalışma modellerinden ayıran temel kriterlerdir. Hem işveren hem de çalışan açısından bu unsurların bilinmesi oldukça önemlidir. İşverenler de son zamanlarda yarı zamanlı çalışan istihdamına daha fazla öncelik göstermeye başlamışlardır. Özellikle kadın işçileri etkin kullanabilmek amacıyla bir ara formül olarak yarı zamanlı çalışan istihdamını tercih eden işverenler; 1 tam süreli çalışan yerine 2 kısmi süreli çalışanı işe almayı tercih edebiliyor. Özellikle uluslarası sermayeli firmalar, kadro taleplerinin yurt dışı yönetimden veto yediği durumlarda bu iş modeline yöneliyor. Bu sayede işverenler aynı bütçe ile 1 yerine 2 kişinin istihdamını sağlamış oluyor. 


Part time iş ilanları; Ankara, İzmir, İstanbul gibi şehirlerde özellikle öğrenci sayısının da çok olması sebebiyle daha fazla tercih ediliyor. Part time garson, temizlik işçisi, part time güvenlik gibi iş alanları işverenlerin bu iş modelinde en çok aradığı meslek grupları arasında yer alıyor.