tr

Türkiye de oturum izni alma

OTURMA İZNİ

Oturma İzni olarak bilinen ikamet tezkeresi alabilmek için öncelikle bilinmesi gereken bir çok farklı türde ikamet tezkeresinin olduğudur.

Bu tezkerelerden hangisi için başvurulması gerektiği ise yabancının ülkemizde bulunma amacına göre değişmektedir. Örn. Yabancı Öğrenci İkamet Tezkeresi ile Turistik Amaçlı İkamet Tezkeresi birbirinden hem içerik olarak hem de süre bakımından farklıdır.

Ülkemize vize alarak veya vize muafiyetinin sağlamış olduğu kolaylıktan yararlanarak gelmiş olan yabancılar, geldikleri amaca uygun olarak İkamet Tezkeresi (oturma izni) talebi için bulundukları şehrin Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. İstanbul’da başvurular randevuyla gerçekleştirilmektedir.

2014 yılı Mayıs ayından itibaren İstanbul’da Oturma izni için başvurular Göç İdaresi Müdürlüklerinden de yapılmaktadır. Oturum amaçlı ikamet izinlerinde başvuru süresi, sürenin yenilenmesi, yurtdışına çıkış süresi konularda hassasiyet gösterilmesi Türkiye’ye sık gelenler için dikkatle takip edilmesi gereken konulardır.

 

Aşağıda Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulamaları ve vize istemeyen ülkeler yer almaktadır. Vize başvurunu yaklaşık olarak 1 ay öncesinden yapmanız faydalı olacaktır. Öğrenim veya çalışma maksatlı vize talepleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Tahmini olarak 2 veya 3 ay arası sürebilmektedir.

Vize başvurusu yaparken kullanmakta olduğunuz pasaportun geçerlilik tarihininin bitmesine en az 1 yıl olmasına dikkat ediniz. Geçerlilik süresi az kalmış, yırtılmış ve eskimiş olduğundan dolayı yazısı okunmayan pasaportlar kimi zaman sınır kapılarındaki görevlilier tarafından geri çevrilebilmektedir.

 

VİZE

Son dönemlerde yapılan ikili anlaşmalarla Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin sayısı hızla artmaktadır. 14 günden başlayarak 30, 60 ve 90 gün için vizesiz ziyaret edebileceğiniz ülkeler aşağıdaki linki tıklayarak görebilirsiniz.

 

SIĞINMA TALEBİ

Avrupa Konseyi üyesi ülkeler dışından gelenler resmi mülteci statüsünü kazanmak için BMMYK tarafından; Türkiye’de yasal şekilde ikamet edebilmek için ise Türkiye Hükümeti tarafından mülakata alınırlar.

Türk Hükümeti’nin uyguladığı prosedür ile Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve 1951 Cenevre Sözleşmesi altında uluslararası koruma için gerekli vasıfları taşıyıp taşımadığınız değerlendirilecektir. Türkiye’deki uluslararası koruma sürecinden sorumlu olan kurum Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) ’dür.
Sığınmacılar; İçişleri Bakanlığı’nın ve BMMYK’nin beraber yürüttüğü paralel süreç sebebiyle iltica başvurularını bu iki kuruma da yapmalıdırlar. Bu süreç birbiriyle bağlantılı olarak ilerlemektedir.  Başvurunuzu, her iki kuruma yaptıktan sonra bu kurumlardaki görevliler sizi süreç ve sorumluluklarınız hakkında bilgilendirecektir.